Školské aktivity Textová podstrana Textová podstrana Textová podstrana

Školské aktivity

Toto nezažijete len tak, u nás je to možné, naše BIO KOSAČKY....( školský sad Jazernica)

Mesiac úcty k starším

Srdečne Vás pozývame na posedenie so starými rodičmi.

29.10. 2014 o 9.30 hod. v budove školy.

26.2. 2014 sme spoznávali mesto Turčianske Teplice. Navštívili sme Múzeum Mikuláša Galandu, Kúpeľný park, Modrý kúpeľ a liečebný dom Veľká Fatra, kde sa natáčal seriál Kolonáda. Najviac sme sa však tešili z návštevy Spa&Aqua, kde sme sa poriadne vyšantili.

Klikom na foto pozri galériu.

Tvorivé dielne

Schyľuje sa k Vianociam a Vianočnej besiedke a my sme si do školy prizvali rodičov, ktorí spolu s deťmi zhotovili rôzne druhy vianočných výrobkov, ktoré sa budú predávať na Vianočných trhoch. Práca nám šla od ruky a už teraz sa tešíme, čo si za peniažky z predaja kúpime.

Ondrej - 30. novembra

- bol jedným z najznámejších a zvykmi najbohatších dní v roku, najmä pre dievčatá. Stretávali sa v domácnostiach, kde liali olovo, ktorého odliate obrazce im mali ukázať, čím bude ich budúci manžel /kruh - kolár/ a pod. Pritom odriekali: „Ondreju, Ondreju, tebe olovo lejú. Dajže nám Ondreju znati, s kým ja budem pred oltárom státi.“
Tiež sa varili halušky, v ktorých boli ukryté mená chlapcov. Ktorá haluška vyplávala prvá, tá ukrývala meno budúceho ženícha. Po zotmení vychádzali dievčatá vonku, kde pokračovali ďalšie rituály –trasenie plotov. Sprevádzali ho nasledovné texty:
„Plote, plote trasiem ťa, svätý Ondrej prosím ťa, daj mi tejto noci znať, s kým ja budem pri oltári stáť.“
„Kaluža, kaluža, daj muža. Vyše lávky, niže lávky, aby nemal nikde stánky, len u mňa.“

Začiatok decembra znamenal začiatok pôstneho obdobia -pokánia, ktorý sa dodnes nazýva adventom. Ľudia sa pripravovali na príchod Spasiteľa, zhotovovali adventné vence, v ktorých nechýbali sviece - symbol svetla.

Klikni na obrázok a pozri sa fotogalériu

Deň matiek

Oslavy Dňa matiek sa konali v kultúrnom dome v Jazernici v pondelok 13.5. 2013.

Lyžiarsky výcvik sa konal v dňoch 5. - 8. 3. 2013 a zúčastnila sa ho celá škola, všetci sa naučili lyžovať.

Mesiac úcty k starším

Dňa 29.10. o 11 hod sme v škole privítali našich milých starých rodičov,pre ktorých sme si pripravili malé darčeky a pekný program.

Ďalšie foky si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz

Literárna súťaž v Jazernici

Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším bola v škole zrealizované literárna súťaž.  Prikladáme víťazný úryvok....

Čo mi rozprávali starí rodičia

Moji starí rodičia sú dobrí a majú ma radi. Vedia ma pochváliť, pochopiť, ale i pokarhať.

Vždy keď prídem ku ním domov, privítajú ma veľkým úsmevom a príjemným pohladením.

Trávime spolu  takmer každý víkend a skoro celé prázdniny. Obaja sú na dôchodku, tak sa mne, bratovi, bratrancom a sesterniciam snažia venovať čo najviac. Radi nás prekvapia jablkovou štrúdľou a nemôže samozrejme chýbať ani sladkosť. Hráme spolu karty, v lete futbal a ak im to zdravíčko dovolí, chodíme na prechádzky a túry do lesa.

Jóóój!!! Je s nimi veľká sranda. Veľakrát sa toľko nasmejeme, že mi ide až bruško prasknúť. Toho čo pre mňa robia je ešte na dlhé písanie. Som vďačný, že ich mám. Raz keď budem veľký, budem mať na čo spomínať. Dúfam, že s nimi zažijem ešte veľa pekných a veselých chvíľ. Rád by som im týmto listom odkázal:

ĽÚBIM VÁS

Denis

Vyhodnotenie súťaže:

1. Denis Slivka
2. Andrea Školníková
3. Chiara Vrábeľová
Všetci zúčastnení dostali sladkú odmenu.

• Základná škola s materskou školou, č.84, 03844 Jazernica
    Jazernica č. 84, 038 44 Jazernica